Televize

DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial), tedy pozemní digitální vysílání, je nově nastupující systém přenosu televizního signálu, který postupně nahrazuje současné analogové televizní vysílání.Co je pozemní digitální vysílání?


Jaké jsou výhody digitálního vysílání?

Pozemní digitální vysílání nabídne dobrý příjem signálu i v členitých regionech a husté městské zástavbě, nové televizní stanice, kvalitnější obraz, mobilitu a interaktivní služby.

Co potřebuji pro příjem digitální televize?

Ke všem televizorům lze dokoupit digitální přijímač, tzv. set-top box, který se připojí mezi stávající anténu a televizor. Pokud chcete sledovat digitální vysílání na počítači nebo notebooku, pak je třeba pořídit DVB-T kartu nebo USB modul.

Kde je digitální televize dostupná?

Digitální televize není dostupná na celém území České republiky. Pokrytí jednotlivých multiplexů (vysílacích sítí) se bude postupně rozšiřovat.

Proč se mluví o „pozemní“ nebo „zemské“ digitální televizi?

Správný překlad pojmu DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) zní zemské digitální vysílání. Zemské proto, že je vysíláno z pevně ukotvených vysílačů a je přijímáno standardními anténami, není to vysílání satelitní, ani kabelové. Do povědomí veřejnosti se však vžil příhodnější přívlastek „pozemní“.
 

DVB-S je standard DVB - digitálního televizního vysílání přes satelit.

Co je to satelitní vysílání?

Signál satelitního vysílání není přijímán z pozemních vysílačů, ale z antén umístěných na družicích, které se nacházejí na tzv. geostacionární dráze, přibližně 36 tisíc km nad zemským povrchem. Družice se pohybují stejnou rychlostí jakou se otáčí naše Země a zachovávají si tak stejnou pozici. Trvale tak pokrývají stejnou plochu Země.

Jaké území pokrývá satelitní vysílání?

Satelitní vysílání družic určených pro příjem v České republice a Slovensku pokrývají celé území obou států. V některých lokalitách se může stát, že ve výhledu na družici překáží např. výšková budova, strom nebo terénní nerovnost.

Co je potřeba k příjmu satelitního vysílání?

Pro příjem je nutný tzv. satelitní komplet, který zahrnuje satelitní přijímač a parabolická anténa s konvertorem (LNB). Při instalaci satelitního kompletu je složité správné nasměrování satelitní antény, proto by montáž měla být svěřena specializované firmě.

Je satelitní televize placená?

Mezi programy vysílanými z družic jsou programy volné (nekódované) a kódované. Kódované programy jsou většinou placené a pro jejich příjem potřebujete přijímač pro příjem kódovaných programů a příslušnou dekódovací kartu.

Je možné přijímat televizní programy z více družic?

Ano, na jednu parabolu lze umístit více konvertorů, které tak využívají odraz signálu z plochy paraboly. Je možné také využít natáčecí zařízení, které otáčí parabolou na jinou pozici.
 
Je možné přijímat satelitní vysílání na více televizorech?

Pokud použijete pouze jediný satelitní přijímač, bude možné sledovat na více televizorech stejný televizní program. Pro sledování různých programů na více televizorech je nutné ke každému televizoru pořídit jeden satelitní přijímač a konvertor s více výstupy.

IPTV je nové, moderní řešení přenosu televizních kanálů, je novou kabelovou televizí. Tato služba je provozována na přenosové technologii optických vláken, zajišťující digitální kvalitu zvuku i obrazu.
 
    * Službu mohou využívat klienti napojení na optický kabel, který zajišťuje nekompromisní digitální kvalitu obrazu i zvuku, které nabízí širokou nabídku televizní zábavy za dostupné ceny.

    * Možnost používat programového průvodce v českém jazyce včetně jednoduchých popisek pořadů.

    * Možnost zablokovat program rodičovským zámkem – PINem

    * Dostupnost teletextu u většiny programů

    * Vaše televize bude fungovat nezávisle na postupné digitalizaci ČR

    * Možnost sledování programů ve formátu 16:9

ČESKÉ TV PROGRAMY ONLINE
ČT 1 - vysílání České televize zdarma online online
ČT 2  - vysílání České televize zdarma online online
ČT 24 - zpravodajství, reportáže online
TV Nova - archiv Televize Nova - pořady a filmy k přehrání online
TV Prima - archiv Televize Prima - pořady a filmy k přehrání online
TV Markíza - slovenská online televize zdarma online
TV JOJ - slovenská Televize On Line. online
TV Óčko - hudební internetová televize zadarmo. online
TV Idnes - zprávy, pořady, zajímavosti, archív zdarma online